CSL XC Conference Championship Meet
CSL XC Conference Championship Meet
October 17, 2015
Runner's Edge Race Timing Runner's Edge Race Timing
Table of Contents
Finish List - Boys - Varsity Boys - CSL South
Finish List - Boys - Varsity Boys - CSL North
Team Summary - Boys - Varsity Boys - CSL South
Team Summary - Boys - Varsity Boys - CSL North
Team Detail - Boys - Varsity Boys - CSL South
Team Detail - Boys - Varsity Boys - CSL North
Top
Overall Finish List - Boys
Varsity Boys
CSL South
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Yr.
1 1 1266 Josh Derrick New Trier HS 15:00.31 5:00/M sr
2 2 1249 Ralph Patejunas Maine South HS 15:09.33 5:03/M sr
3 3 1263 Warren Blood New Trier HS 15:15.24 5:05/M jr
4 4 1251 Brian Sodaro Maine South HS 15:19.29 5:06/M sr
5 5 1269 Jack Litowitz New Trier HS 15:23.52 5:08/M sr
6 6 1271 Ted Oh New Trier HS 15:29.63 5:10/M sr
7 7 1264 Alex Burck New Trier HS 15:29.67 5:10/M sr
8 8 1270 Patrick Norrick New Trier HS 15:34.24 5:11/M so
9 9 1250 Brian Shanahan Maine South HS 15:36.15 5:12/M jr
10 10 1216 Jordan Theriault Glenbrook South HS 15:38.15 5:13/M so
11 11 1214 Alec Sanchez Glenbrook South HS 15:38.16 5:13/M jr
12 12 1273 Will Taylor New Trier HS 15:41.50 5:14/M sr
13 13 1209 Matt Jortberg Glenbrook South HS 15:46.63 5:15/M so
14 14 1218 Charith Wickrema Glenbrook South HS 15:47.58 5:16/M sr
15 15 1297 Marcos Garcia Waukegan HS 15:48.94 5:16/M so
16 16 1242 Zack Fishman Maine South HS 15:51.04 5:17/M sr
17 17 1217 Jack Whetstone Glenbrook South HS 15:53.37 5:18/M jr
18 18 1252 Ray Sutschek Maine South HS 15:58.71 5:19/M sr
19 19 1292 Francisco Santa Niles West HS 16:13.11 5:24/M jr
20 20 1293 Eric Scott Niles West HS 16:13.21 5:24/M sr
21 21 1194 Logan Singer Evanston Township HS 16:14.67 5:25/M so
22 22 1189 Joe Eovaldi Evanston Township HS 16:17.50 5:26/M so
23 23 1207 Michael Aki Glenbrook South HS 16:23.21 5:28/M sr
24 24 1285 Marco Alanis Niles West HS 16:23.96 5:28/M jr
25 25 1295 Sebastian Villegas Niles West HS 16:27.74 5:29/M jr
26 26 1215 Nick Stanek Glenbrook South HS 16:31.42 5:30/M sr
27 27 1248 Alex Ortwig Maine South HS 16:35.28 5:32/M jr
28 28 1288 Sam Iverson Niles West HS 16:38.78 5:33/M sr
29 29 1289 Atul Krishna Niles West HS 16:42.65 5:34/M sr
30 30 1188 Spencer Eanes Evanston Township HS 16:46.02 5:35/M sr
31 31 1243 Glen Garino Maine South HS 16:48.86 5:36/M sr
32 32 1291 Emanuel Rivera Niles West HS 16:50.49 5:37/M jr
33 33 1186 Sam Bergman Evanston Township HS 17:01.09 5:40/M jr
34 34 1302 Kyle Wynn Waukegan HS 17:11.30 5:44/M sr
35 35 1191 Nate Holzmueller Evanston Township HS 17:19.66 5:46/M sr
36 36 1193 Daniel Meyer Evanston Township HS 17:27.09 5:49/M sr
37 37 1187 David Burkhart Evanston Township HS 17:29.50 5:50/M sr
38 38 1299 Emmanuel Rodriguez Waukegan HS 17:53.85 5:58/M so
39 39 1301 Chad Vanhorn Waukegan HS 18:44.80 6:15/M sr
40 40 1296 Sam Below Waukegan HS 19:45.39 6:35/M jr
41 41 1300 Samuel Torres-RodrigueWaukegan HS 20:36.56 6:52/M sr
Top
Overall Finish List - Boys
Varsity Boys
CSL North
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Yr.
1 1 1276 Martin Barr Niles North HS 14:46.53 4:55/M sr
2 2 1222 Brett Davidson Highland Park HS 14:47.03 4:56/M sr
3 3 1234 Torrain Haughton Maine East HS 15:18.01 5:06/M sr
4 4 1206 Nate Whitfield Glenbrook North HS 15:24.73 5:08/M sr
5 5 1282 Conor Perreault Niles North HS 15:28.21 5:09/M so
6 6 1228 Jose Reyes Highland Park HS 15:31.53 5:10/M fr
7 7 1196 Jason Golden Glenbrook North HS 15:36.26 5:12/M jr
8 8 1230 Charlie Skurie Highland Park HS 15:36.79 5:12/M jr
9 9 1224 Alec Glazier Highland Park HS 15:43.44 5:14/M so
10 10 1177 Matt Gold Deerfield HS 15:44.49 5:15/M so
11 11 1174 David Bickmore Deerfield HS 15:46.19 5:15/M sr
12 12 1229 Jonathan Rosenfeld Highland Park HS 15:51.71 5:17/M jr
13 13 1219 Nate Amster Highland Park HS 15:56.06 5:19/M so
14 14 1279 Andrew Mareczko Niles North HS 15:57.59 5:19/M sr
15 15 1226 Fitz Laurie Highland Park HS 16:04.42 5:21/M so
16 16 1182 Henry Shore Deerfield HS 16:10.86 5:23/M so
17 17 1184 Robert Winter Deerfield HS 16:12.11 5:24/M jr
18 18 1278 Zach Harris Niles North HS 16:24.91 5:28/M jr
19 19 1197 Alex Hanskat Glenbrook North HS 16:30.27 5:30/M sr
20 20 1181 Brett Schneider Deerfield HS 16:35.41 5:32/M jr
21 21 1179 Justin Lew Deerfield HS 16:37.07 5:32/M jr
22 22 1199 Michael Lee Glenbrook North HS 16:39.74 5:33/M so
23 23 1200 Michael Ocasek Glenbrook North HS 16:40.74 5:33/M so
24 24 1283 Russell Reyes Niles North HS 16:43.06 5:34/M sr
25 25 1180 Daniel Rosen Deerfield HS 16:43.14 5:34/M sr
26 26 1203 Dana Sullivan Glenbrook North HS 16:43.24 5:34/M fr
27 27 1239 James Liu Maine East HS 16:47.09 5:36/M sr
28 28 1205 Jeffrey Vanspankeren Glenbrook North HS 16:51.32 5:37/M jr
29 29 1281 Jay Patel Niles North HS 16:57.71 5:39/M jr
30 30 1232 Felix Benitz Maine East HS 17:14.21 5:45/M sr
31 31 1280 Brandon Nguyen Niles North HS 17:20.23 5:47/M jr
32 32 1237 Altamish Khan Maine East HS 17:29.82 5:50/M sr
33 33 1260 Cesar Soria Maine West HS 17:30.05 5:50/M jr
34 34 1253 Charlie Ellsworth Maine West HS 17:31.06 5:50/M sr
35 35 1255 Angel Maldonado Maine West HS 17:46.16 5:55/M sr
36 36 1258 Richard Sevcic Maine West HS 18:15.10 6:05/M jr
37 37 1261 Mark White Maine West HS 18:21.24 6:07/M sr
38 38 1236 Elly Jdaidany Maine East HS 18:25.91 6:08/M sr
39 39 1240 Jigar Patel Maine East HS 19:18.19 6:26/M jr
Top
Team Summary Report - Boys
Varsity Boys
CSL South
Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*
1 New Trier HS 22 1 3 5 6 7 8 12
Top 5 Times: 1:16:38.37
2 Maine South HS 49 2 4 9 16 18 27 31
Top 5 Times: 1:17:54.52
3 Glenbrook South HS 65 10 11 13 14 17 23 26
Top 5 Times: 1:18:43.89
4 Niles West HS 116 19 20 24 25 28 29 32
Top 5 Times: 1:21:56.80
5 Evanston Township HS 141 21 22 30 33 35 36 37
Top 5 Times: 1:23:38.94
6 Waukegan HS 166 15 34 38 39 40 41
Top 5 Times: 1:29:24.28
Top
Team Summary Report - Boys
Varsity Boys
CSL North
Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*
1 Highland Park HS 37 2 6 8 9 12 13 15
Top 5 Times: 1:17:30.50
2 Niles North HS 62 1 5 14 18 24 29 31
Top 5 Times: 1:19:20.30
3 Deerfield HS 74 10 11 16 17 20 21 25
Top 5 Times: 1:20:29.06
4 Glenbrook North HS 75 4 7 19 22 23 26 28
Top 5 Times: 1:20:51.74
5 Maine East HS 130 3 27 30 32 38 39
Top 5 Times: 1:25:15.04
6 Maine West HS 175 33 34 35 36 37
Top 5 Times: 1:29:23.61
Top
Detail Team Results - Boys
Varsity Boys
CSL South
New Trier HS Finish Position - 1
Team Score (places): 22 Team Score (times): 1:16:38.37 Average Time: 15:19.67
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 1266 Josh Derrick sr 1 1 15:00.31 15:00.31 0:00.00
2 1263 Warren Blood jr 3 4 15:15.24 30:15.55 0:14.93
3 1269 Jack Litowitz sr 5 9 15:23.52 45:39.07 0:23.21
4 1271 Ted Oh sr 6 15 15:29.63 1:01:08.70 0:29.32
5 1264 Alex Burck sr 7 22 15:29.67 1:16:38.37 0:29.36
6 1270 Patrick Norrick so 8 30 15:34.24 1:32:12.61 0:33.93
7 1273 Will Taylor sr 12 42 15:41.50 1:47:54.11 0:41.19
Maine South HS Finish Position - 2
Team Score (places): 49 Team Score (times): 1:17:54.52 Average Time: 15:34.90
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 1249 Ralph Patejunas sr 2 2 15:09.33 15:09.33 0:00.00
2 1251 Brian Sodaro sr 4 6 15:19.29 30:28.62 0:09.96
3 1250 Brian Shanahan jr 9 15 15:36.15 46:04.77 0:26.82
4 1242 Zack Fishman sr 16 31 15:51.04 1:01:55.81 0:41.71
5 1252 Ray Sutschek sr 18 49 15:58.71 1:17:54.52 0:49.38
6 1248 Alex Ortwig jr 27 76 16:35.28 1:34:29.80 1:25.95
7 1243 Glen Garino sr 31 107 16:48.86 1:51:18.66 1:39.53
Glenbrook South HS Finish Position - 3
Team Score (places): 65 Team Score (times): 1:18:43.89 Average Time: 15:44.78
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 1216 Jordan Theriault so 10 10 15:38.15 15:38.15 0:00.00
2 1214 Alec Sanchez jr 11 21 15:38.16 31:16.31 0:00.01
3 1209 Matt Jortberg so 13 34 15:46.63 47:02.94 0:08.48
4 1218 Charith Wickrema sr 14 48 15:47.58 1:02:50.52 0:09.43
5 1217 Jack Whetstone jr 17 65 15:53.37 1:18:43.89 0:15.22
6 1207 Michael Aki sr 23 88 16:23.21 1:35:07.10 0:45.06
7 1215 Nick Stanek sr 26 114 16:31.42 1:51:38.52 0:53.27
Niles West HS Finish Position - 4
Team Score (places): 116 Team Score (times): 1:21:56.80 Average Time: 16:23.36
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 1292 Francisco Santa jr 19 19 16:13.11 16:13.11 0:00.00
2 1293 Eric Scott sr 20 39 16:13.21 32:26.32 0:00.10
3 1285 Marco Alanis jr 24 63 16:23.96 48:50.28 0:10.85
4 1295 Sebastian Villegas jr 25 88 16:27.74 1:05:18.02 0:14.63
5 1288 Sam Iverson sr 28 116 16:38.78 1:21:56.80 0:25.67
6 1289 Atul Krishna sr 29 145 16:42.65 1:38:39.45 0:29.54
7 1291 Emanuel Rivera jr 32 177 16:50.49 1:55:29.94 0:37.38
Evanston Township HS Finish Position - 5
Team Score (places): 141 Team Score (times): 1:23:38.94 Average Time: 16:43.79
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 1194 Logan Singer so 21 21 16:14.67 16:14.67 0:00.00
2 1189 Joe Eovaldi so 22 43 16:17.50 32:32.17 0:02.83
3 1188 Spencer Eanes sr 30 73 16:46.02 49:18.19 0:31.35
4 1186 Sam Bergman jr 33 106 17:01.09 1:06:19.28 0:46.42
5 1191 Nate Holzmueller sr 35 141 17:19.66 1:23:38.94 1:04.99
6 1193 Daniel Meyer sr 36 177 17:27.09 1:41:06.03 1:12.42
7 1187 David Burkhart sr 37 214 17:29.50 1:58:35.53 1:14.83
Waukegan HS Finish Position - 6
Team Score (places): 166 Team Score (times): 1:29:24.28 Average Time: 17:52.86
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 1297 Marcos Garcia so 15 15 15:48.94 15:48.94 0:00.00
2 1302 Kyle Wynn sr 34 49 17:11.30 33:00.24 1:22.36
3 1299 Emmanuel Rodriguez so 38 87 17:53.85 50:54.09 2:04.91
4 1301 Chad Vanhorn sr 39 126 18:44.80 1:09:38.89 2:55.86
5 1296 Sam Below jr 40 166 19:45.39 1:29:24.28 3:56.45
6 1300 Samuel Torres-Rodriguezsr 41 207 20:36.56 1:50:00.84 4:47.62
Top
Detail Team Results - Boys
Varsity Boys
CSL North
Highland Park HS Finish Position - 1
Team Score (places): 37 Team Score (times): 1:17:30.50 Average Time: 15:30.10
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 1222 Brett Davidson sr 2 2 14:47.03 14:47.03 0:00.00
2 1228 Jose Reyes fr 6 8 15:31.53 30:18.56 0:44.50
3 1230 Charlie Skurie jr 8 16 15:36.79 45:55.35 0:49.76
4 1224 Alec Glazier so 9 25 15:43.44 1:01:38.79 0:56.41
5 1229 Jonathan Rosenfeld jr 12 37 15:51.71 1:17:30.50 1:04.68
6 1219 Nate Amster so 13 50 15:56.06 1:33:26.56 1:09.03
7 1226 Fitz Laurie so 15 65 16:04.42 1:49:30.98 1:17.39
Niles North HS Finish Position - 2
Team Score (places): 62 Team Score (times): 1:19:20.30 Average Time: 15:52.06
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 1276 Martin Barr sr 1 1 14:46.53 14:46.53 0:00.00
2 1282 Conor Perreault so 5 6 15:28.21 30:14.74 0:41.68
3 1279 Andrew Mareczko sr 14 20 15:57.59 46:12.33 1:11.06
4 1278 Zach Harris jr 18 38 16:24.91 1:02:37.24 1:38.38
5 1283 Russell Reyes sr 24 62 16:43.06 1:19:20.30 1:56.53
6 1281 Jay Patel jr 29 91 16:57.71 1:36:18.01 2:11.18
7 1280 Brandon Nguyen jr 31 122 17:20.23 1:53:38.24 2:33.70
Deerfield HS Finish Position - 3
Team Score (places): 74 Team Score (times): 1:20:29.06 Average Time: 16:05.81
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 1177 Matt Gold so 10 10 15:44.49 15:44.49 0:00.00
2 1174 David Bickmore sr 11 21 15:46.19 31:30.68 0:01.70
3 1182 Henry Shore so 16 37 16:10.86 47:41.54 0:26.37
4 1184 Robert Winter jr 17 54 16:12.11 1:03:53.65 0:27.62
5 1181 Brett Schneider jr 20 74 16:35.41 1:20:29.06 0:50.92
6 1179 Justin Lew jr 21 95 16:37.07 1:37:06.13 0:52.58
7 1180 Daniel Rosen sr 25 120 16:43.14 1:53:49.27 0:58.65
Glenbrook North HS Finish Position - 4
Team Score (places): 75 Team Score (times): 1:20:51.74 Average Time: 16:10.35
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 1206 Nate Whitfield sr 4 4 15:24.73 15:24.73 0:00.00
2 1196 Jason Golden jr 7 11 15:36.26 31:00.99 0:11.53
3 1197 Alex Hanskat sr 19 30 16:30.27 47:31.26 1:05.54
4 1199 Michael Lee so 22 52 16:39.74 1:04:11.00 1:15.01
5 1200 Michael Ocasek so 23 75 16:40.74 1:20:51.74 1:16.01
6 1203 Dana Sullivan fr 26 101 16:43.24 1:37:34.98 1:18.51
7 1205 Jeffrey Vanspankeren jr 28 129 16:51.32 1:54:26.30 1:26.59
Maine East HS Finish Position - 5
Team Score (places): 130 Team Score (times): 1:25:15.04 Average Time: 17:03.01
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 1234 Torrain Haughton sr 3 3 15:18.01 15:18.01 0:00.00
2 1239 James Liu sr 27 30 16:47.09 32:05.10 1:29.08
3 1232 Felix Benitz sr 30 60 17:14.21 49:19.31 1:56.20
4 1237 Altamish Khan sr 32 92 17:29.82 1:06:49.13 2:11.81
5 1236 Elly Jdaidany sr 38 130 18:25.91 1:25:15.04 3:07.90
6 1240 Jigar Patel jr 39 169 19:18.19 1:44:33.23 4:00.18
Maine West HS Finish Position - 6
Team Score (places): 175 Team Score (times): 1:29:23.61 Average Time: 17:52.72
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 1260 Cesar Soria jr 33 33 17:30.05 17:30.05 0:00.00
2 1253 Charlie Ellsworth sr 34 67 17:31.06 35:01.11 0:01.01
3 1255 Angel Maldonado sr 35 102 17:46.16 52:47.27 0:16.11
4 1258 Richard Sevcic jr 36 138 18:15.10 1:11:02.37 0:45.05
5 1261 Mark White sr 37 175 18:21.24 1:29:23.61 0:51.19